Spotkanie z Wojtkiem Kurtyką w Centrum Premier

W: Aktualności w Ski Team Na: czwartek, luty 8, 2018 Komentarz: 0

We wtorek, 30 stycznia, w Centrum Premier Czerska 8/10 z okazji premiery książki „Kurtyka. Sztuka wolności” odbyło się spotkanie z Wojtkiem Kurtyką i autorką książki Bernadette McDonald. Ski team i Spyder byli  Partnerami tego wydarzenia. 

Szeroko wypromowane spotkanie z Wojtkiem i Bernadette zgromadziło tłumy słuchaczy. Takiej ilości zainteresowanych Centrum Premier na Czerskiej jeszcze nie widziało. Po 2-godzinnej rozmowie Bohaterowie spotkania podpisywali książki. Spotkanie skończyło się po godzinie 23:00 i na długo pozostanie w naszej pamięci. Tym bardziej, że wydarzenia spod Nanga Parbat i K2 zmuszają do wieloaspektowych przemyśleń fenomenu himalaizmu, heroizmu ludzi i wielu innych.

 

Wojtek_Kurtyka_spotkanie_skiteam Wojtek_Kurtyka_spotkanie_skiteam_2
Wojtek_Kurtyka_spotkanie_skiteam_3 Wojtek_Kurtyka_spotkanie_skiteam_4
Zdjęcia fot. Adam Stępień/ agencja Gazeta.

Nakładem wydawnictwa Agora ukazała się jego biografia „Kurtyka. Sztuka wolności” - pierwsza biografia Wojtka Kurtyki – legendy i najbardziej zagadkowego z polskich himalaistów, laureata Złotego Czekana za całokształt dokonań wspinaczkowych. Jego przejście Świetlistej Ściany Gasherbruma IV zostało uznane za jedno z najważniejszych dokonań XX wieku w Himalajach. Zachęcamy Was do lektury tej niezwykle wciągającej pozycji oraz do obejrzenia pełnej relacji ze spotkania.

 

 

„Kurtyka. Sztuka wolności” – informacja prasowa:

„Gdy Kukuczka i Messner rywalizowali, który z nich pierwszy zdobędzie wszystkie ośmiotysięczniki, a inne ekipy wyprawiały się w Himalaje, by zdobywać kolejne szczyty, Wojtek Kurtyka wspinał się po swojemu. Bardziej niż cel interesowała go droga. Bardziej niż osiągnięcia – ich styl. Porażka na trudnej, dziewiczej ścianie znaczyła dla niego więcej niż sukces na zatłoczonej i zaporęczowanej drodze.

 

Kurtyka miał na to swoje określenia: wspinać się bez smyczy. Wspinać się nocą i nago. A kiedy wspinaczka w stylu alpejskim w górach wysokich stała się normą, on przeszedł do realizacji wejść jednodniowych i zdobywał po dwa ośmiotysięczniki podczas jednej wyprawy. Wszystko po to, by pozostać wiernym swojej wizji.

 

Ścieżce góry. I sztuce wolności.

 

“Kurtyka. Sztuka wolności” to głęboko poruszająca opowieść o wybitnym, ale i skomplikowanym indywidualiście, który konsekwentnie przez całe życie unikał rozgłosu. Do pracy nad biografią namówiła go Bernadette McDonald, ceniona kanadyjska autorka książek o tematyce górskiej, która ma na swoim koncie takie bestsellery, jak „Tomaž Humar” (2008), „Ucieczka na szczyt” (2011), „Alpejscy wojownicy” (2015), tłumaczone na wiele języków i często nagradzane. W swojej biografii Kurtyki połączyła historię przejść największych ścian Karakorum, Himalajów i Hindukuszu z opowieścią o ludziach, którzy w tych samych górach kierują się skrajnie różnymi wartościami.”

 

Wojtek_Kurtyka_ksiazkaKomentarze

Zostaw swój komentarz