Ski Team uruchomił przytulisko dla uchodźczyń z dziećmi

W: Aktualności w Ski Team Na: wtorek, kwiecień 12, 2022 Komentarz: 0

1 kwietnia Ski Team otworzył przytulisko dla ukraińskich kobiet z dziećmi. W zrewitalizowanym budynku kopalni Kleofas przy ul. Sportowej 20 w Katowicach, w przestrzeni jeszcze nieuruchomionego dwupoziomowego sklepu o powierzchni 1300 m2, przygotowano miejsca do spania, przyrządzania posiłków i odpoczynku. Obiekt został już w pełni zasiedlony przez uchodźczynie.

 

Nowy sklep w Katowicach zaadaptowany na przytulisko

 
Sklepy Ski Team znajdują się w 6 lokalizacjach w 4 miastach w Polsce. Kolejny sklep zaplanowano do otwarcia w Katowicach przy ul. Sportowej 20. Plany zostały jednak zmienione z powodu wybuchu wojny na Ukrainie. Powodowany chęcią pomocy uchodźcom szukającym schronienia w Polsce, właściciel firmy Ski Team – Tomasz Piątkowski, w porozumieniu z Urzędem Miasta Katowice i katowickim MOPS, podjął decyzję o adaptacji przestrzeni sklepowej na przytulisko dla uchodźczyń. Trafiły tu matki z małymi dziećmi.

 

Punkt-dla-Ukrainy

 

70 miejsc dla matek z dziećmi z Ukrainy


Obiekt przystosowano do potrzeb stałego pobytu osób. Uruchomione zostały trzy węzły sanitarne (toalety i prysznice). Przestrzeń sklepu podzielono na 2 strefy: wypoczynkową i aktywną. W części wypoczynkowej stanęło 70 łóżek – oddzielonych przegrodami, które zapewniają intymność. Stworzono też specjalne miejsce dla osób źle się czujących lub chorych. W części aktywnej powstała strefa do przygotowywania i spożywania posiłków. Produkty żywnościowe pochodzą z lokalnych sklepów sąsiadujących ze Ski Team i ze zbiórek. Na miejscu zagwarantowano możliwość prania i suszenia odzieży. Pomyślano też o najmłodszych – dzięki zbiórce zorganizowanej przez Ski Team zapewniono łóżeczka niemowlęce i przewijaki. Dla nieco starszych dzieci przygotowano plac zabaw i ekran do oglądania filmów.
Dookoła obiektu funkcjonuje parking na ponad 30 samochodów.

 

Miejsce_dla_uchodźców

  
„W odpowiedzi na wielką tragedię, jaką jest wojna na Ukrainie, chcemy aktywnie nieść pomoc i dołączyć do rzeszy Polaków, którzy okazują Ukraińcom serce. Od wielu lat pomagamy różnorodnym instytucjom i fundacjom, bierzemy udział w inicjatywach mających na celu stawianie dobra ponad złem. Dziś wiemy, że uczestniczymy w czymś wyjątkowo trudnym i bardzo bolesnym dla osób, które musiały uciekać przed wojną. Mamy nadzieję, że przestrzeń naszego sklepu zapewni im bezpieczny dach nad głową i jak najbardziej komfortowy pobyt. Z otwarciem sklepu możemy poczekać, aż sytuacja się ustabilizuje” – mówi Tomasz Piątkowski, prezes Zarządu i współudziałowiec firmy Ski Team Polska.

 

Przytulisko_katowice

 
We współpracy z MOPS grupie przebywającej w obiekcie zagwarantowano pomoc psychologiczną. Zorganizowano także cykliczne wizyty pielęgniarek, internisty i pediatry. Dla osób chcących pozostać w Katowicach na dłużej Urząd Miasta stworzył mobilny punkt, dzięki któremu mogą one bez opuszczania miejsca pobytu uzyskać potrzebne dokumenty i numer PESEL.Komentarze

Zostaw swój komentarz