W jakich sytuacjach na drodze rower ma pierwszeństwo przejazdu?

W: Aktualności w Ski Team Na: wtorek, maj 21, 2019 Komentarz: 0

Z roku na rok coraz więcej osób przesiada się na rower. To bardzo dobra wiadomość dla naszego środowiska, ale także sygnał, że zarówno piesi, kierowcy i rowerzyści powinni zachować na drodze szczególną ostrożność. Jeśli rower to Twój podstawowy środek transportu, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, w jakich sytuacjach masz pierwszeństwo.

 

Dorosły człowiek ma prawo jeździć na rowerze bez szczególnych uprawnień. Jednak nie zwalnia go to od znajomości przepisów ruchu drogowego – tylko w ten sposób może uniknąć wypadku. Jeśli masz już swój wymarzony rower miejski i zamierzasz ruszyć w drogę, powinieneś zapoznać się z zasadami obowiązującymi na polskich drogach. Poniżej przedstawiamy sytuacje, w których to właśnie rowerzysta ma pierwszeństwo przejazdu.

  

Przejazd przez przejście dla pieszych

  

Kierowca samochodu ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa na przejściu dla pieszych zarówno pieszym, jak i rowerzystom, ale jadąc na rowerze nie wolno Ci tak po prostu wjechać na pasy. Jeśli chcesz dostać się na drugą stronę ulicy, jesteś zobowiązany zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez pasy. Ogólnie rowerzyści powinni korzystać z drogi lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają, jednak w uzasadnionych przypadkach mają prawo jechać po chodniku – gdy na równoległej jezdni nie ma pasa ruchu dla rowerów, dopuszczalna prędkość jest większa niż 50 km/h, chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, a obok nie biegnie droga rowerowa, mają pod opieką rowerzystę poniżej 10 roku życia lub są bardzo złe warunki pogodowe. Niezależnie od tego, czy poruszasz się chodnikiem, drogą dla rowerów czy jezdnią, w dzień pamiętaj o odblaskach, a po zmroku włączaj światła i zawsze miej kask. W ten sposób poprawisz swoją widoczność i zapewnisz sobie bezpieczeństwo.

  

Przejazd rowerowy

  

Gdy na skrzyżowaniu nie ma sygnalizacji świetlnej, a rowerzysta znajduje się na przejeździe lub się do niego zbliża, kierowca skręcający w drogę poprzeczną, musi ustąpić mu pierwszeństwa, niezależnie z której strony nadjeżdża. Warto jednak w takiej sytuacji zachować szczególną ostrożność i skupić się nie drodze, ponieważ z ustępowaniem pierwszeństwa przez kierującego autem różnie bywa. Pamiętaj – zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania i nie wsiadaj na rower bez kasku i odzieży ochronnej, która w razie wypadku może zminimalizować szkody.

  

Kiedy jeszcze rowerzysta ma pierwszeństwo?

  

Rowerzysta ma pierwszeństwo również wtedy, gdy jedzie na równi z samochodem lub szybciej i chce przejechać przez skrzyżowanie na wprost, a kierowca zamierza skręcić w prawo i przeciąć jego tor jazdy. Jednak jest to dość ryzykowny manewr, dlatego czasami warto poczekać i nie wyprzedzać pojazdów sygnalizujących skręt w prawo. Także na rondzie, gdy jedziesz na rowerze prosto prawym pasem, samochody skręcające w prawo z lewego pasa powinny ustąpić Ci pierwszeństwa, choć często może się okazać, że jesteś „niewidzialny” dla kierowców. Dlatego nie musisz trzymać się prawej strony, jeśli z tego pasa można jechać więcej niż w jednym kierunku – przepisy tego nie zabraniają.

  

Rowerzysta to uczestnik ruchu drogowego – dlatego obowiązuje go przestrzeganie przepisów i jazda nie utrudniająca poruszanie się innym pojazdom i pieszym. Pamiętaj, że oprócz bezpiecznej i przepisowej jazdy, zawsze powinieneś sygnalizować swoje manewry, monitorować, co się wokół Ciebie dzieje i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nie zapomnij również o odzieży ochronnej oraz używaniu świateł i odblasków.Komentarze

Zostaw swój komentarz