Rower czy bieganie?

W: Aktualności w Ski Team Na: wtorek, sierpień 27, 2019 Komentarz: 0

Uprawianie sportu i bycie aktywnym stało się współczesną modą – to zrozumiałe, gdyż aktywność stanowi nieodłączną część dbania o kondycję i zdrowie. Poszukując sportu dla siebie, wiele osób zastanawia się, co jest lepsze – rower czy bieganie. Każdy z tych sposobów na aktywność wiąże się z zaletami i wadami, zatem nie sposób jednoznacznie określić, który lepiej wybrać. Warto jednak zastanowić się nad walorami biegania i jazdy na rowerze, a także rozważyć własne preferencje oraz cele, do jakich będzie się dążyło. Co wybrać – rower czy bieganie na kondycję?

 

Plusy biegania – dlaczego warto?

Z pewnością wśród najważniejszych walorów biegania jest brak niezbędnego sprzętu, w jaki należy zainwestować, zanim przystąpi się do aktywności. Faktem jest, że przydatny jest odpowiedni strój i wygodne obuwie, jednak wydatek ten z pewnością będzie mniejszy, niż zakup roweru. Dlatego można uznać, że bieganie to aktywność dla oszczędnych. Jakie efekty przynoszą codzienne biegi? Okazuje się, że podczas biegu zaangażowana jest również górna część ciała – ćwiczy się zatem nie tylko nogi czy pośladki, ale także górne mięśnie. Bieganie pozwala na szybsze pozbycie się zbędnych kilogramów, a także wzmacnia kości. Jest to najtańsza i najprostsza aktywność, niewymagająca żadnych dodatkowych umiejętności.

 

A może jednak rower?

W przypadku jednośladu, oczywista jest konieczność zainwestowania w rower. Chcąc kupić dobry rower miejski, należy liczyć się z wydatkiem około dwóch tysięcy złotych. Do tego dochodzą akcesoria dodatkowe – koszyk, jeśli rower będzie używany podczas zakupów, odzież rowerowa, aby zmaksymalizować komfort jazdy, oświetlenie oraz oczywiście niezbędny kask. Wydatki te mogą przytłoczyć, jednak jeśli już się przez nie przebrnie, można cieszyć się zaletami jazdy na rowerze. Jednoślad sprawdza się podczas dojazdów do pracy czy szkoły, nie trzeba zatem organizować dodatkowego czasu każdego dnia na aktywność – zostaje ona wpisana w codzienne obowiązki.

Ponadto jazda na rowerze jest mniej obciążająca dla stawów kolanowych i skokowych niż bieganie. Pozwala zachować więcej masy mięśniowej i wzmacnia mięśnie, bez ich nadmiernego forsowania. Ciekawą opcją dla osób, obawiających się o swoje możliwości kondycyjne jest rower hybrydowy. Wyposażony w elektryczne wspomaganie napędu, odciąża nieco rowerzystę na trudniejszych odcinkach.

 

Rower czy bieganie na schudnięcie?

Zastanawiając się, co bardziej odchudza rower czy bieganie, warto podkreślić, że wiele zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Warto także rozważyć opcję połączenia tych dwóch rodzajów aktywności – rower plus bieganie to zestawienie idealne! Jednoślad można traktować jak środek transportu, oszczędzając dzięki temu sporo pieniędzy. Bieganie może być z kolei sposobem na relaks i … sprawdza się niezależnie od pogody!

Reasumując zatem – nie sposób jednoznacznie wybrać, dlatego być może najlepiej połączyć rower i bieganie, ciesząc się z obydwu tych aktywności. Wtedy zyska się poczucie kompleksowej dbałości o kondycję.

 

 Komentarze

Zostaw swój komentarz