Odzież rowerowa – jak wybrać?

W: Aktualności w Ski Team Na: wtorek, kwiecień 23, 2019 Komentarz: 0

Odpowiednia odzież rowerowa zwiększa komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jeśli jeździsz na rowerze rekreacyjnie, wystarczą elastyczne legginsy lub krótkie spodenki sportowe oraz lekki t-shirt. Jednak jeśli jesteś zapalonym rowerzystą i trenujesz regularnie po kilka godzin, warto zaopatrzyć się w funkcjonalny i profesjonalny strój dla rowerzysty. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak ważny jest odpowiednio dopasowany strój do jazdy na rowerze.

Koszulka, spodnie i buty – czyli rowerowe must have

 

Odzież rowerowa jest w dużej mierze uzależniona od pory roku oraz intensywności i stylu jazdy. Są jednak takie elementy rowerowej garderoby, bez których trudno wyobrazić sobie kilkugodzinną jazdę. Mowa tu oczywiście o odpowiedniej koszulce, wygodnych butach i dopasowanych spodniach.

 

Do jazdy na rowerze najlepiej wybrać koszulkę przylegającą do ciała. Jest to ważna cecha tej części stroju, ponieważ luźny krój sprawia, że bluzka podnosi się do góry i zaczyna przeszkadzać. Na długą wyprawę warto założyć koszulkę z termoaktywnego materiału, ponieważ dzięki dużej higroskopijności nie będzie odczuwalny dyskomfort związany z przepoceniem. Jeśli chodzi o rodzaj spodni, tu sprawa jest prosta – krótkie sprawdzą się latem, a długie jesienią i zimą. Dobrze, by także ta część garderoby była obcisła. Można wybrać spodenki z wkładką, która ochroni przed otarciami od siodełka. Należy pamiętać o prawidłowym dopasowaniu rozmiaru, ponieważ źle dobrane będą uciskać. Do profesjonalnej jazdy potrzebne są również specjalne buty z odpowiednio wyprofilowaną podeszwą. Dostosowane konstrukcyjnie do pedału zapewniają wygodę, a specjalne rzepy bezpieczeństwo kierującego.

 

Rowerowa odzież do jazdy zimą

Bardzo ważne jest, aby dostosować strój do pogody. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym należy się nad nim dobrze zastanowić, ponieważ uchroni to przed zmarznięciem i przeziębieniem. By zapewnić sobie odpowiednie magazynowanie ciepła oraz wysoką przepuszczalność powietrza i skuteczne odprowadzanie wilgoci, warto wybrać bieliznę termoaktywną. Przy niskich temperaturach należy zadbać również o specjalnie dopasowaną bluzękurtkę oraz spodnie z ocieplanymi nogawkami. Odpowiednio uszyte pozwalają na wygodną jazdę i jednocześnie zapewniają ciepło. By chronić uszy i skronie od wiatru, warto także pomyśleć o dobrze przylegającej czapce.

 

Odzież rowerowa ma zapewniać wygodną jazdę i bezpieczeństwo kierującemu. Oprócz wyżej wymienionych elementów rowerowej garderoby, warto mieć także akcesoria takie jak rękawiczki, skarpety, okulary i kask. Ochronią poszczególne części ciała przed otarciami i sprawią, że jazda będzie bardziej komfortowa. Strój może składać się z wielu elementów – w dużej mierze zależy to od samego rowerzysty, jego potrzeb i preferencji. Kompletując ubrania do jazdy na rowerze, trzeba wziąć także pod uwagę swój styl jazdy, najczęściej wybierane trasy oraz intensywność treningów. Pora roku również jest istotnym czynnikiem, ponieważ inne zadania ma odzież rowerowa na lato, a inne strój do jazdy zimą.Komentarze

Zostaw swój komentarz