Najważniejsze wyposażenie roweru – o jakie akcesoria rowerowe trzeba zadbać?

W: Aktualności w Ski Team Na: piątek, lipiec 12, 2019 Komentarz: 0

Kompletując wyposażenie roweru należy zastanowić się, które akcesoria rowerowe są fundamentalne i obowiązkowe, a z których można zrezygnować. Odpowiednie zaopatrzenie jednośladu decyduje zarówno o komforcie jazdy, jak i bezpieczeństwie rowerzysty. Sprawdź zatem, które akcesoria rowerowe są niezbędne i na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu. Dzięki tej wiedzy wyposażysz swój pojazd zgodnie w wymogami.

 

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru? Oświetlenie!

Nie jest zaskoczeniem, że oświetlenie roweru zapewniające widoczność trasy oraz sygnalizujące obecność jednośladu na drodze jest obowiązkowe. Niezbędne jest minimum jedno światło pozycyjne białe lub jasnożółte z przodu roweru. Możesz wybrać lampkę zasilaną bateriami lub dynamem. Warto rozważyć wybór lampki migającej, która maksymalizuje widoczność. Z tyłu jednośladu należy zamontować co najmniej jedno światło odblaskowe w barwie czerwonej – ważne, aby miało ono kształt inny niż trójkąt. Dodatkowo wymagana jest czerwona lampka pozycyjna, która - podobnie jak przednia - może migać.

Nieobowiązkowe odblaski – dodatkowe wyposażenie roweru

Jeśli chcesz, możesz wyposażyć swój rower w dodatkowe elementy odblaskowe. Mogą one znaleźć się na pedałach, oponach i kołach oraz z przodu jednośladu. Choć nie są one obowiązkowe, nieraz warto w nie zainwestować, aby zagwarantować sobie lepszą widoczność na drodze. Ma to szczególne znaczenie w trudnych warunkach atmosferycznych oraz po zmroku.

 

Dzwonek – niezbędny w awaryjnych sytuacjach

Chcąc wiedzieć, w jaki sposób wyposażyć swój rower, nie sposób zapomnieć o dzwonku. Pozornie błahy element, w wielu przypadkach decyduje o wyjściu z opresji na drodze. Dzwonek rowerowy służy do sygnalizowania obecności rowerzysty czy ostrzegania o potencjalnym zagrożeniu.

 

Co najmniej jeden skutecznie działający hamule

Oczywiste akcesoria do roweru to również hamulce – musisz zapewnić w jednośladzie przynajmniej jeden, który skutecznie zahamuje w razie potrzeby. Wybór jest spory, gdyż sklepy z wyposażeniem rowerów chcą odpowiedzieć na zróżnicowane potrzeby swoich klientów. Możesz wybrać hamulec ręczny, czyli typową klamkę na kierownicy, a także nożny – tak zwane torpedo.

 

Wyposażenie do roweru, które warto mieć

Poza obowiązkowymi elementami, bez których jazda na rowerze jest niemożliwa – można wymienić wśród nich również kierownice rowerowe czy pedały – warto wspomnieć o akcesoriach, ułatwiających jazdę i podnoszących jej komfort. Niewątpliwie będą to bidony na napoje, które możesz zawsze mieć pod ręką, koszyki na podręczne gadżety i zakupy, jeśli przemieszczasz się rowerem miejskim, a także liczniki rowerowe, jeśli chcesz mieć przebywane dystanse pod stałą kontrolą. Takie dodatkowe akcesoria do rowerów nie są wymagane, a ich obecność nie jest regulowana żadnymi przepisami, zatem ich zakup zależy wyłącznie od Twoich preferencji. Pamiętaj również, że inne będzie wyposażenie roweru miejskiego, którym przemierzasz proste odcinki, a inne akcesoria będziesz musiał nabyć do roweru szosowego czy górskiego. Wszystko zależy od stylu jazdy, specyfiki terenu, w jaki się wybierasz oraz nawierzchni, po jakiej jeździsz.

Wszystkie elementy rowerowego wyposażenia możesz kupić w sklepie, specjalizującym się w sprzedaży akcesoriów do jednośladów – sklep z akcesoriami rowerowymi online wydaje się najlepszym rozwiązaniem, gdyż w jednym miejscu możesz odnaleźć bogaty asortyment wysokiej jakości.Komentarze

Zostaw swój komentarz