Kto i kiedy wynalazł rower?

W: Aktualności w Ski Team Na: poniedziałek, czerwiec 17, 2019 Komentarz: 0

Rower ma swoją długą i burzliwą historię. Wielu wynalazców ulepszało ten wynalazek, próbowało nowych rozwiązań  i wymyślało nowe modele. Początek historii “dwukołowca” sięga jednak mniej więcej 1817 roku, kiedy to Karl Drais wymyślił bardzo schematyczną maszynę przypominającą rower, aby szybciej przemieszczać się po lasach, którymi się opiekował.

 

Historia roweru od najstarszego do najnowszego modelu musi się rozpocząć właśnie od tego sprytnego, niemieckiego wynalazcy, który nazwał swój przyrząd “Laufmaschine”, czyli po prostu maszyną do biegania. Innowacyjność jego pomysłu polegała na dodaniu do tego prowizorycznego roweru do biegania kierownicy, dzięki której możliwe było zmienianie kierunków podczas jazdy. Poprzednie modele, znane we Francji już w 1765 roku, trudno nazwać rowerami właśnie z powodu braku kierownicy - skręt był możliwy tylko dzięki zeskoczeniu z maszyny i ustawieniu drewnianej konstrukcji w innym kierunku.

  

Krótka historia roweru - kto wymyślił pedały?

 

Z Niemiec warto się przenieść do Szkocji, gdzie w 1838 roku Kirkpatrick Macmillan wymyślił pierwszy model roweru, na którym można było jechać bez dotykania stopami ziemi. Choć ten napęd nie był doskonały i przypominał bardziej system znany z maszyny do szycia, pomysłowy kowal zdołał przejechać na nim trasę z Thornhill do Glasgow o długości 230 kilometrów, co było wówczas sensacyjnym wynikiem. Dodanie pedałów do roweru okazało się strzałem w dziesiątkę.

 rowery gorskie ski team

 

Dalsza historia roweru

 

Kolejna część rowerowej historii prowadzi do Francji, gdzie ojciec i syn o nazwisku Michaux wykonali w 1862 rower, który był już całkiem bliski konstrukcyjnie współczesnym modelom. Rowerzysta siedział bliżej przedniego koła i poruszał zamontowanymi do niego pedałami. Kłopotem tego francuskiego urządzenia była jego bardzo duża waga (początkowo aż 50 kg) oraz niewielka szybkość (10 km/h).

  

Kilka lat później w Anglii został wymyślony bicykl o specyficznie dużym przednim kole i malutkim tylnim. Była to szybka maszyna, ale niestety także zawodna - upadek z tego rodzaju roweru mógł skończyć się nawet śmiercią.

  

Prawdziwą rewolucją było opatentowanie łańcucha oraz przekładni. Miało to miejsce w 1885 roku na Wyspach Brytyjskich, gdzie John Kemp Starley skomponował swoje rowerowe prototypy, na których jazda była już zdecydowanie bezpieczniejsza, przyjemniejsza oraz bardziej swobodna. Następne dekady przyniosły kolejne zmiany - zdecydowano się na opony pneumatyczne oraz zaczęto pracować nad prototypami przerzutek. Mniej więcej pod koniec 19 wieku rower przyjął swoją względnie skończoną formę i w następnych latach zmieniał się w nieznaczny sposób.

 

 

  

Kto wynalazł rower górski?

  

Historia roweru górskiego jest znacznie krótsza. Niektórzy mówią o latach 30. XX wieku, jednak modele z tamtego czasu w żadnym razie nie przypominały rowerów, które mogłyby sobie poradzić w trudnych górskich warunkach. Dopiero lata 70. przyniosły potrzebne zmiany, kiedy to grupa kalifornijskich zapaleńców skupionych wokół Garego Fishera zaczęła modyfikować swoje rowery, aby zdały one test prawdziwych przewyższeń i górskiego pędu. Do rowerów górskich zostały dodane wsporniki podsiodłowe, manetki, mocniejsze hamulce i ramy.

  

Jeżdżąc sobie spokojnie po mieście, szosie czy górach, warto czasem zastanowić się, kiedy powstał rower i jak długa historia wynalazców i innowatorów stoi za jego współczesnym kształtem. Niech historia kołem się toczy!

 

 Komentarze

Zostaw swój komentarz