Blog

comment Komentarz: 0

Buty narciarskie i ich serwisowanie

list In: Aktualności w Ski Team favorite Hit: 8109

Zawsze pamiętaj, że but narciarski to najważniejszy element wyposażenia narciarza i warto poświęcić czas i energię, by uzyskać maksymalny komfort użytkowania i dopasowanie do własnych stóp.

Tak dobrany i przygotowany but zapewni nam pełna kontrolę nad nartą. Skorupa buta jest wykonana z twardego plastiku, więc „konflikt” między nią o delikatną i unikalną stopą wydaje się być nieunikniony. Wielkość, kształt, flexindex i pozostałe cechy buta winny być dobrane do umiejętności/aspiracji narciarza, jego wagi, wzrostu, ilości dni/godzin na stoku. Pamiętajmy też, że but wewnętrzny – liner jest zbudowany z termo formujących się pianek, które mają za zadanie dopasować się do kształtu stopy.

Jak dobierać właściwy rozmiar buta narciarskiego?

Najpierw musimy zmierzyć naszą stopę na miarce. Równocześnie sprzedawca musi określić, jaki mamy kształt przedniej części stopy i wysokość podbicia. Jeśli nasza stopa jest osiowo symetryczna - co oznacza, że małe palce i duży palec są cofnięte, a wysunięte do przodu są palce środkowe - wówczas możemy dobierać buty o rozmiarze nieco mniejszym. Jeśli natomiast stopa jest asymetryczna (mocno wysunięty do przodu duży palec) bądź wszystkie nasze palce są jednej linii, wówczas dobieramy buty nieco większe.

Powinniśmy wiedzieć, że buty narciarskie produkowane są jedynie w rozmiarach połówkowych np. 24,5. Opisywane na butach rozmiary całkowite informują nas jedynie o mniejszej objętości buta (poprzez użycie innej grubości wkładek pod stopą). Rozmiary połówkowe dedykowane są wysoko sklepionym stopom, a całkowite stopom z niskim podbiciem.

Tak dobrany pod względem długości but wkładamy na stopę w cienkiej skarpecie narciarskiej, zapinamy klamry od dołu do góry i symulujemy ugięcie stawów (skokowego, kolanowego i biodrowego) jak podczas jazdy na nartach. W pozycji obniżonej sylwetki nasza stopa cofa się do tyłu buta i w tym położeniu powinniśmy w sposób swobodny ruszać palcami i utracić „kontakt” z przodem buta. W momencie podniesienia sylwetki palce stopy powinny odzyskać kontakt z przodem buta narciarskiego.

Serwis sprzętu narciarskiego w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu - sprawdź, jak mogą Ci pomóc nasi eksperci!

 

Odkryj również, jakie buty narciarskie męskie, buty narciarskie damskie oraz buty narciarskie dziecięce znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

Buty narciarskie różnią się szerokością skorup. Istnieją trzy podstawowe standardy szerokości skorup:

  • wąska 97-98 mm
  • średnia 100mm
  • szeroka 102-106 mm

 

Dobieramy te szerokości w zależności od szerokości stopy i oczekiwań narciarza co do trzymania stopy w bucie. W uproszczeniu można powiedzieć, że narciarze-eksperci kupują buty węższe, a początkujący-rekreacyjni buty szersze.

 

Buty narciarskie obok marki, nazwy modelu mają jeszcze podawany flex index. Jest to cecha buta mówiąca o jego technologicznym zaawansowaniu. Jedynie jedną z cech tego zaawansowania jest twardość skorupy wynikająca z typu tworzywa, jego grubości i konstrukcji buta. Im wyższa wartość flex indexu tym but jest doskonalszy. Najwyższe flex indexy występują w butach eksperckich i zawodniczych. Ważną informacją jest ta, że wysokie i bardzo wysokie flex indexy występują jedynie w butach wąskich (low volume) i średniej szerokości.

 

W trakcie pomiarów długości i kształtu stóp doradzający w sklepie ekspert Ski Team jest w stanie znaleźć receptę na inne nasze bolączki, takie jak haluksy, wystające kostki, narośla, deformacje po przebytych kontuzjach itp. Pierwszą istotną modyfikację buta z półki robimy wymieniając standardową wkładkę pod stopą na dedykowaną dla naszej stopy.

 

Wkładki mogą być gotowe, albo formowane indywidualnie dla nas. Taka wkładka poprawia komfort (opóźnia zmęczenie i drętwienie stopy) i skuteczność przenoszenia impulsu ze stopy na nartę. W przypadku defektów stopy możemy poprzez proces odbarczania/frezowania skorupy lub modyfikacji buta wewnętrznego usunąć lub ograniczyć do minimum tego skutki.

 

 

W obecnych kolekcjach część producentów proponuje formowanie na ciepło już nie tylko buta wewnętrznego, ale także skorup. Jeśli jesteś tym zainteresowany zapytaj swojego doradcy. Profesjonalne sklepy narciarskie mają dobrze wyposażony serwis dopasowania butów narciarskich (bootfitting).

Pamiętajmy ponadto, że cały szereg zabiegów poprawiających funkcjonalność naszego buta narciarskiego możemy wykonać samodzielnie, a należą do nich: regulacja klamer (mikro i makro), kanting – boczne (na zewnątrz lub do wewnątrz) uchylenie cholewki w stosunku do dolnej części skorupy buta, klin między butem wewnętrznym a skorupą (zmieniający minimalny kąt pochylenia cholewki buta do przodu), tylne śruby regulacyjne ustawienia flexu do przodu.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło